کاربر مهمان، خوش آمديد!  ( ورود - عضويت )   امروز 29 خرداد ماه ، 1398
 
منوی اصلی
لینکهای سایت
صفحه اول
بیجار گروس
دیگر بخشها
بخش کاربری
مطالب سایت
بخش خبری
امکانات سایت

آخرین اخبار


لینک ها

پورتال شهر بیجار گروس | وب سایت شهرستان بیجار گروس


تمام لينك ها


لينكستان

کانون تبلیغاتی طراحان جوان


شهید لطیف رنجبری


فرش گروس


تبلیغات در  گوگل 
چـراغـی بـرای مـرگ نــســــار 1
چـراغـی بـرای مـرگ نــســــار 1


« شهر مقوله ای پیچیده وچند بعدی است,در واقع شهر نوعی سازمان یافتگی اجتماعی درفضا است که باید آن را تولید کننده دائم فرهنگ وبهترین بستر برای فرهنگ سازی به حساب می آورد.شهروندان یک شهر زندگی اجتماعی وفرهنگی دارند,اجتماعی از این نظر که به شیوه های گوناگون وپیچیده با دیگران وبا جامع پیوند دارندوفرهنگی از این لحاظ که آنچه می شوند نتیجه غریزه نبوده بلکه نتیجه عقاید ارزش ها وقواعدی است که در جامعه وجود دارد.در یک شهر,محله قلمرو پایه در پیوندهای اجتماعی است وشکل گیری بخش مهمی از کمالات انسانی در دل محلات جامعه رخ میدهد.یک شهر پایدار نیازمند رویکردهائی در جهت تقویت ابعاد اجتماعی وهویتی مردم هر محله است.در این میان علاوه برعملکرد ,نقش عناصری چون تاریخ,زمان ,دین,فرهنگ,آداب ورسوم وسنن اجتماعی,در هویت بخشی فضاهائی با روح جمعی بسیار کلیدی وتعیین کننده بنظر می رسد.
مهمترین مقوله ای که در ارتباط با شهر وفضاهای شهری مورد بررسی قرار می گیرد هویت است.هویتی که در شهر معنا پیدا میکند وشکل میگیرد زمانی رخ میدهد که ارتباطی طبیعی ومنطقی میان فرد ومحیط ایجاد شده باشد...»2    

مدت زمانیست که مسئولان به کمک هم و بدون هیچ کار کارشناسی ای دست به تخریب سایه سار خوشبوی شهر بیجار کوه نسار زده اند...
جراحی پلاستیک وبه اصطلاح زیبائی را بر روی آن آغاز نموده اندتا موفق گردند آفتاب را به قدرتِ قدرتِ خود بر سطح آن بتابانند و نساریت ذاتی آن را نقض و زیر سئوال برند تا به مردم بقبولانند که اگر زمانی نساردلیل آفتاب شهر بود, زین پس آفتاب دلیل آفتاب خواهد شد( البته آفتابی کاملا بی روح و هویت ) وتمام شهر را روشنائی و امید در بر خواهد گرفت.

به راستی هدف از اجرای این پروژه به اصطلاح رایگان چیست...؟
فرهنگی, اجتماعی,اقتصادی,تفریحی,مذهبی یا تبلیغاتی و ...؟
ایجاد احساس شادی و شور ونشاط از دید بصری بوجود آمده مردم در ارتفاعات بام ایران میتواند دلیل توجیه کننده و هدفی عظیم و ماندگاروکارشناسی  در اجرای چنین پروژه بزرگ و خطرناک باشد..؟
مگرغیراز اینست که در اجرای هر پروژه شهری باید تمامی مصادیق را از فرهنگی تا تبلیغاتی را در نظر گرفت..!؟
آیا در شهری که بزرگترین معضلات مهاجرت و عدم سرمایه گذاری و بیکاری و اعتیاد است سبب خواهد شد حضور مردم و مسئولان در کوهستان پارک مذکور چاره هائی را برای چنین مشکلاتی در ذهن ها به جوشش درمی آورد..!؟

آیا وجود پارک شاهد(شهربازی)  که در نسار کوه نساربه خوبی جا خوش کرده است توانائی برآورده کردن خواسته و هدف عاملان اجرائی پروژه که محقق شدن دید پانارومائی از شهر وباز همان احساس شور و نشاط و شادی کردن بود را نداشت..!؟
شاید هم تحقیق و پژوهش های علمی و کارشناسی صورت گرفته و به نتیجه رسیده اید که در زاویه و ارتفاع پارک شاهدسطح سقف خانه ها به میزان کمتری دیده می شود واین علت موجب اندک دیدن درخشش ایزوگام های بام و افسردگی و هویت فراموشی و مهاجرت و بیکاری و ... میشده است..!!!
به راستی شب را در بستر آرامیدن وصبح به اجرا درآوردن پرسشی را خلق نخواهد کرد که هر رویائی ,رویای صادقانه نیست..!؟

شهر بیجار به مشکلاتی مبتلا گردیده که اجرای چنین پروژه های بزرگ و هزینه برداری آن هم در دل کوه و طبیعت مطمئنا توانائی زنده شدن دورانی نه چندان دور نخواهد شد که میزان آمار قبولی در رشته ها و دانشگاه های برتر و یا ورزشکاران و تیم های ورزشی که با کمترین امکانات توانستند افتخارات جهانی را برای سرزمینشان به ارمغان آورندویا انجمن های ادبی و هنری متشکل از شخصیت هائی که اکثرشان هم اکنون یا در مهاجرت به سرمیبرندیا در خانه نشسته اند ویا فعالیتی در حد نام و توانائیشان از خود بروز نمیدهندکه فقدان چنین اشخاصی چون ابرهای سیاه نابارور آفتاب را از چهره شهر ربوده و مارا چون یک مصرف کننده بی تولید رسوای گذشته مان نموده است..!!

به نظر جای مسئولان اداره محیط زیست و هیئت کوه نوردی به دلیل نقش پررنگی که در شهر دارند  یا میتوانند داشته باشند از شیرینی این نقدنامه پردرد خالیست.
« اگر انسان براساس خواسته های فطری و درونی خود حرکت کند و مطلق واقعی را در خدا و ارزش های الهی بجویند هیچگاه به محیط زیست به چشم گاوی شیرده نگاه نمیکنند که فقط باید آنرا دوشید.طبيعت در نظرشان هدف سلطه جويي ، فخر فروشي و لذت جويي هاي نامحدود نخواهد بود بلكه طبيعت و محيط زيست براي چنين انساني وسيله حركت و تكامل خواهد بود..
انسان خدا باور طبيعت را منزل شخصي خود نمي داند و به خود اين حق را نمي دهد كه محيط زيست همه نسل ها را جولانگاه هوس هاي شخصي خود قرار دهد و بخواهد اشتهاي سيري ناپذير خود را از طريق اين سفره محدود ارضا كند . بلكه طبيعت در نظرش امانت خداست كه به طور موقت بدو سپرده شده است و بايد از آن مراقبت كند و سالم به دست ديگر بندگان خدا بسپارد.
انسان ؛ جانشين خدا در زمين ، امانتدار و نماينده پروردگار براي تعمير و آباداني طبيعت است. پس تا زماني مي تواند بر پست نمايندگي تكيه زند كه از منشور و مقررات آن عدول نكرده باشد . در غير اينصورت ، انسان تخريب گر طبيعت دیگر امين خداوندنيست.
در زنجیره « آب,خاک,گیاه واتمسفر » اگر یکی از حلقه های زنجیره مفقود یا نسبت واندازه خود را از دست دهد ویا دچار آلودگی گردد رشد گیاه دچار اختلال نشده ویا موجب مرگ گیاه نمیگردد که از دوستان محیط زیست هیچ انتقادی در مورد اجرای این پروژه انجام نگرفته است.!؟ » 3

به راستی هیئت کوه نوردی بام ایران با کسب تجربه وافتخارات صعود به قلل مرتفع مختلف که همه آن ها را مدیون قلل شهر بیجار میباشند به این مسئله آگاه نمیباشند که ورزش کوه نوردی تنها بالا رفتن از کوه نیست ومسئولیت حفاظت از کوهستان را نیز برعهده دارندو همواره باید نگران آلودگی وتخریب کوه ها باشند.!؟
ولی افسوس از یک اعتراض در حد افسوس خوردن در سایت هیئتشان..!

چندی قبل فرمانداری محترم اقدام به برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی با عنوان « ازپارک شاهد تا فراز کوهستان پارک نسار» و اهدای جوایز ارزنده نمودند.
در شهری که 11میلیون تومان به راحتی میتواند مشکل 11 خانواده را برطرف نماید آیا چنین همایشی موجب تحریک مردم برای کوه پیمائی وترویج فرهنگ ورزش کردن خواهد شد یا موجب آن میگردد که مردم به اشتباه در اجرای بدون فکرو کارکارشناسی وبا عجله وشتابی بی نظیردر این پروژه  پی برند وبه درک آن برسند که این تبلیغات وتوجیهات سست بنیاد همگی بر اجرای ادامه پروژه دلالت دارد تا در آینده اتمام پروژه بتوانند در دامی که آفتاب بی هویتی را بر آن تابانده اند مردم را به آن سوی هدایت وروانه کنند وعکسی از لبخند تصنعیشان برگیرندو آن را بر طبل مدیریتِ مدیریت اشتباه خود زنند.4
دلخوشی چنین کسانی تنها می تواند دیالوگ «مت دیمون» در فیلم «آقای ریپلی با استعداد» به کارگردانی «آنتونی مینگلا» باشد که می گفت : « همیشه به این فکر میکنم که بهتره ادای کسی رو در بیاری تا اینکه هیچ کس نباشی..! »

مطمئنا روزی خواهد رسید که مردم چنین اشخاصی را در دل تاریخ با چهره خوب ثبت خواهند کرد وخواهند گفت :
آن ها انسان های بزرگی بودند ولی اشتباهاتشان بسیار بزرگتر...
هنوز هم فرصت است ومردم هم هنوز دست هایشان به سوی مسئولان دلسوز دراز است وچنین عملکردی را ناشی از اشتباهی سهوی در مدیریتی نو میدانند نه خطائی تکراری در مدیریتی تکراری و امیدوارند اگر, این پروژه به تعطیلی وعدم ادامه آن ودرمان سوختگی بر جا مانده برچهره نـــــســــــــار بینجامد.

1. نسار به معنی سایه وبه مکانی گفته میشود که در آنجا آفتاب هرگز
نتابدیاکم بتابدو روبه شمال قرار دارد. کوه نسارنیزبه علت در سایه بودن و
آفتاب گیر نبودن به این نام نامگذاری شده است وبه راستی چه زیبا تابندگی
نامش را بر سایه سار شهر,تا به امروز سایه افشانی مینمود.
2.شاهو کرمی-
بیجار(فوق لیسانس مدیریت وبرنامه ریزی محیط زیست از دانشگاه تهران)- نقش
هویت اجتماعی در شکل گیری فضاهای عمومی شهر-اولین کنفرانس بین المللی
فضاهای عمومی شهرهای پایدار-تهران
3.محسن عميق,سيد فضل ا... حسيني-اخلاق اسلامي و محيط زيست-www.doe.ir(پورتال سازمان حفاظت محیط زیست)
4.
روشی که در روز همایش با نظرسنجی در میان شرکت کنندگان وبرندگان برای
اینکه کی ابیه کی قرمز به زشتی ازمایش شد که انگار خود هیچ برای ایجاد شور
ونشاط نداریم که به دیگری ملتمس می شویم.
سلمان ملکی - بیجار -کردستان

© کپی رایت توسط : پورتال شهر بیجار گروس | وب سایت شهرستان بیجار گروس (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 10 بهمن ماه ، 1392 (554 مشاهده)

[ بازگشت ]
صفحه اصلي |  جستجو |  دريافت فايل |  آرشيو اخبار |  تماس با ما
www.ktj.ir